10 hurtige til Mikkel Tholstrup Dahlqvist

Mikkel Tholstrup Dahlqvist i Midtjyllands Avis

Midtjyllands Avis stiller i sit weekendtillæg skarpt på en række forskellige midtjyder, der har gjort sig selv bemærket. I det seneste tillæg stiller avisen 10 hurtige spørgsmål til Mikkel Tholstrup Dahlqvist om det at bidrage til sit lokalsamfund.

Hver uge stiller Midtjyllands Avis 10 hurtige spørgsmål til en midtjyde, der har gjort sig selv bemærket.

Spørgsmålene er en del af en artikelserie til avisens weekendtillæg.

I det seneste nummer taler avisen med Mikkel Tholstrup Dahlqvist om det at bidrage til sit lokalsamfund.

Anledningen er offentliggørelsen af, at Arriva genindfører halvtimesdriften på Svejbæk Station – den første store køreplansændring mellem Herning og Aarhus i godt 10 år. Mikkel har bidraget aktivt i arbejdet med at få køreplanen ændret, og portrættet handler også først og fremmest om den kollektive transport.

Men det handler også om Mikkels frivillige arbejde i Sejs-Svejbæk Idrætsforening, hvor han blandt andet er hovedformand for 10 afdelinger, træner i fodbold- og håndafdelingen, spillende holdleder på foreningens seniorhåndboldhold samt nyt medlem i fitnessafdelingen.

Du kan læse hele portrættet i Midtjyllands Avis (kræver abonnement).